
Polski Instytut Środowiska Pracy rozpoczyna działalność
Polski Instytut Środowiska Pracy jest wspólnym projektem grupy czołowych specjalistów zajmujących się kształtowaniem środowiska pracy. PIŚP powołano, by integrować środowisko specjalistów, wspierać wymianę wiedzy i wpływać na to, jak aranżuje się miejsca pracy.
Polski Instytut Środowiska Pracy jest stowarzyszeniem skupiającym osoby związane z branżami zajmującymi się kształtowaniem środowiska pracy w tym badaczy, strategów i doradców, architektów, specjalistów projektujących wyposażenie biur. Zarząd PIŚP tworzą eksperci zajmujący się zawodowo prowadzeniem badań w organizacjach i doradzaniem w zakresie aranżowania środowiska pracy. Wśród członków założycieli znajdują się osoby reprezentujące różne branże, dostrzegające potrzebę szerszej debaty na temat pracy w biurach, standardów kształtowania środowiska pracy oraz współdziałania na rzecz edukacji specjalistów.
– W Polsce, jeśli mówi się o warunkach pracy, to zwykle w odniesieniu do fabryk i zakładów produkcyjnych. Zbyt mało uwagi poświęca się pracy specjalistów wykonujących swoje zadania w biurach. A przecież mówimy tu o codziennym doświadczeniu milionów Polaków, którzy w pracy spędzają ponad połowę życia. Wiele o tym rozmawialiśmy w gronie specjalistów z różnych branż. Dostrzegamy pozytywne zmiany, ale wiemy, że wiele jeszcze do zrobienia, dlatego postanowiliśmy połączyć siły. Zapraszamy też do współpracy wszystkich, którzy mogą nas w tym wesprzeć. – mówi dr Karolina Dudek, socjolog organizacji, prezes zarządu PIŚP.
– Stworzyliśmy PIŚP, aby wywołać dyskusję i wpływać na to, jak aranżuje się miejsca pracy. Będziemy mówić o tym, jak zrównoważyć interes ekonomiczny z potrzebami jednostek i jak tworzyć organizacje na miarę trzeciej dekady XXI wieku. Dopasowywanie rozwiązań do wykonywanych zadań, minimalizowanie uciążliwości, uwzględnienie potrzeb różnych grup wiekowych, ergonomia: to są dziś naprawdę ważne tematy. – podkreśla Karina Kreja, architekt, członek zarządu PIŚP.
– Zależy nam na tym, żeby zintegrować różne grupy specjalistów, wymieniać się wiedzą i tworzyć dobre praktyki. Kształtowanie środowiska pracy wymaga wiedzy z różnych dziedzin. Zrozumienie tego, co robią poszczególni specjaliści zaangażowani w te złożone działania, jest kluczowym warunkiem dobrej współpracy – dodaje Wojciech Krupa, analityk biznesowy, członek zarządu PIŚP.
Wśród celów, jakie stawia sobie PIŚP, są z jednej strony działania związane z rozwojem i popularyzacją wiedzy na temat tworzenia środowiska pracy poprzez prowadzenie szkoleń, seminariów i upowszechnianie wyników badań, z drugiej zaś – upowszechnianie wiedzy na temat wyzwań i problemów związanych z aranżowaniem miejsc pracy, z którymi mierzą się dziś organizacje. Dlatego też działalność wydawnicza i konsultacje z ekspertami stanowić będą istotną część działalności PIŚP.
Informacje na temat działalności PIŚP znaleźć można na stronie stowarzyszenia www.pisp.pl.